Skoči na glavno vsebino

Že od leta 1988 ima svetovni dan aidsa posebno mesto. Je dan, ki spomni in poudari na številna prizadevanja, ki potekajo skozi vse leto, da bi se povečal pretok informacij in izkušenj ter socialne tolerance.

aids-ribbon

 

 

Svetovni dan aidsa prinaša sporočilo upanja, strpnosti, solidarnosti in razumevanja te bolezni.
Rdeča pentlja je simbol podpore in solidarnosti, ki jo z nošenjem sporočamo obolelim in prizadetim.
Aids, tudi sindróm pridobljêne imúnske pomanjkljívosti je definiran kot skupek simptomov in infekcij, ki so posledica izčrpanosti imunskega sistema zaradi okužbe z virusom HIV in podobnih virusov pri drugih živalskih vrstah (SIV, FIV itd.). V pozni fazi je okuženi dovzeten za oportunistične okužbe in tumorje.
HIV se prenaša z neposrednim stikom sluznice ali krvi s telesnimi tekočinami, ki vsebujejo HIV, npr. krvjo, spermo, nožničnim izcedkom, predsemensko tekočino in materinim mlekom. Do tega prenosa lahko pride pri analnem, vaginalnem ali oralnem spolnem občevanju; transfuzijah krvi, z uporabo okuženih podkožnih igel tako v zdravstvenih ustanovah kot med uživalci mamil; z matere na otroka, med nosečnostjo, rojstvom ali z dojenjem; ter ob drugačni izpostavitvi kateri izmed zgoraj naštetih telesnih tekočin.
Nekaj podatkov:
– Vsak dan se po svetu z virusom HIV okuži skoraj 1.500 otrok.
– Velika večina od njih preko prenosa iz matere na otroka.
– 40 milijonov ljudi po vsem svetu je okuženih z virusom HIV.
– V Sloveniji je z virusom HIV okuženih več kot 350 ljudi.

Dostopnost